Formy vzdělávání
Úplně první vzdělávání života, když vynecháme to od rodičů, jako že úplných miminek, tak vlastně začíná již u útlém věku batolete. Ne tedy u všech, jelikož jesličky nenavštěvují všichni. Většinou je využívají rodiče, kteří se potřebují z jakéhokoli důvodu vrátit co nejdříve do práce a nemají jinou možnost hlídání.
1. MATEŘSKÁ ŠKOLA
Následující formou vzdělávání je mateřská škola. Ta už je v dnešní době, i když jen na jeden poslední rok, povinná pro všechny. Řekla bych ale, že je to takový správný start do studijního života. Děti se zde naučí základy učení, ale také schopnosti samostatnosti či správného chování.
2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA
Po splnění posledního ročníku mateřské školy přichází na řadu opět samozřejmě povinná školní docházka. Jedná se vlastně o 9 po sobě následujících ročníku, během kterých se žáci naučí číst, psát, počítat, ale také různé informace o přírodě, historii, zeměpise, kreslení a mnoho dalšího.
3. STŘEDNÍ ŠKOLA
Dalším pomyslným stupínkem v životním vzdělání je škola střední. Ta už ale povinná není a záleží na každém, zda půjde studovat nebo bude mít ukončeno vzdělání pouze základní školou. V tomto případě to ale bude mít poté v životě těžší. Především při hledání práce, jelikož se základním vzděláním se málo kde chytnete. Středních škol je v aktuální nabídce několik druhů, ať už to je zdravotní, průmyslová, obchodní nebo pak s konkrétním zaměřením oboru jako například automechanik, kuchař, číšník a mnoho dalších. Výběr je opravdu bohatý, tak by bylo škoda, kdyby to každý alespoň nezkusil.
4. VYSOKÁ ŠKOLA
Kdo projde střední školou a bude chtít dále pokračovat ve vzdělávání má opět několik možností. Jednou ze základních a asi nejčastěji využívaných je studium bakalářské, dále pak magisterské nebo doktorské. Po dokončení jednotlivých studijních programů zde získáte titul před nebo za své jméno.
5. UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU
Poslední možností je pak univerzita třetího věku. Je určena tzv. věčně studujícím, kteří se chtějí stále zdokonalovat i ve vyšším věku.